reklama

Co zabrać ze sobą na górski trekking?
Wycieczki trekkingowe w górach to dla wielu osób prawdziwa pasja. Jednak każda osoba, która uprawia trekking górski, doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Mowa tu choćby o właściwym skompletowaniu ekwipunku. Wszystko po to, aby w górach podczas wędrówki uniknąć niemiłych niespodzianek. Co zatem warto ze sobą zabrać?

co-zabrac-ze-soba-na-gorski-trekking
 co-zabrac-ze-soba-na-gorski-trekking

Czym jest trekking?

Aby móc się właściwie przygotować do górskiego trekkingu, warto wiedzieć, czym on właściwie jest. Trekking górski to nic innego jak piesza wędrówka na łonie przyrody. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest dużo bardziej wymagająca forma aktywności w porównaniu ze zwykłą pieszą wycieczką. Wynika to z tego, że w tym przypadku trzeba stawić czoła trudnym warunkom atmosferycznym i terenowym. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i skompletowanie ekwipunku. Ubranie, jak i inne elementy wyposażenia muszą cechować się wysoką jakością. Warto zatem postawić na sprawdzonych producentów jak np. Fjallraven. O czym zatem pamiętać wybierając się na górski trekking?

Odpowiednie buty trekkingowe - must have wycieczek górskich

Ekwipunek powinno się zacząć kompletować od dobrej jakości butów trekkingowych. Wybór odpowiedniego obuwia ma wpływ nie tylko na wygodę, ale i na bezpieczeństwo. Wędrówki po górach często nie są bezpieczne. Dlatego postawić należy na takie buty, które skutecznie chronić będą stopy. Ważne, aby były to buty sięgające za kostkę. Dzięki temu stopa będzie właściwie usztywniona, a tym samym zminimalizuje się ryzyko jej skręcenia. Istotnym elementem obuwia trekkingowego jest podeszwa. Dobrze, jeśli posiadać będzie agresywny bieżnik z wyraźnymi żłobieniami i klockami. Zapewni to właściwą stabilizację na nierównym i śliskim podłożu. Dodatkowo pamiętać trzeba, aby obuwie trekkingowe dostosowane było do pory roku. Na rynku dostępne są zarówno buty zimowe, jak i letnie.

Jaki plecak na górski trekking?

Buty trekkingowe to oczywiście nie wszystko. Wybierając się w górską wędrówkę, nie można zapomnieć o dobrej jakości plecaku. Musi być na tyle pojemny, aby pomieścił wszystkie elementy wyposażenia, na które składa się ekwipunek. Z drugiej strony nie może być jednak zbyt duży. Będzie bowiem wówczas za ciężki, co zmniejszy komfort podczas marszu. Plecak wyposażony powinien być w dużą ilość kieszeni. Dzięki temu będzie można zachować większy porządek. Nie można także zapomnieć o odpowiednim usztywnieniu na plecy oraz pasach na biodra lub klatkę piersiową. Wysokiej jakości plecaki znaleźć można na stronie https://sklep.jack-wolfskin.pl/sprzet/plecaki-torby-torebki/plecaki-turystyczne-wycieczkowe.html. Taki specjalny turystyczny plecak sprawdzi się do przechowywania niezbędnych podczas górskiego trekkingu drobiazgów:

  • chusteczek
  • latarki
  • bluzy/kurtki przeciwdeszczowej
  • wody
  • przekąsek (takich jak batony energetyczne czy czekolada)
  • owoców i kanapek
  • termosu z ciepłą herbatą
  • maty do siedzenia 

...i innych rzeczy, które uznasz za stosowne. 

Nie zapomnij o odpowiedniej, sportowej odzieży

Wybierając się na trekking w górach, zadbać trzeba również o odpowiedni strój. W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba o kurtce. Dobrym wyborem będzie kurtka przeciwdeszczowa wyposażona w dobrej jakości membranę. Materiał wykonania cechować powinien się wytrzymałością i przewiewnością. Kolejny istotny element to spodnie trekkingowe. Muszą być wytrzymałe, trwałe i zapewniać oddychalność. Warto tu postawić na spodnie bawełniane. Jeśli wyprawa ma odbywać się zimą, to koniecznie trzeba zabrać ze sobą także bieliznę termoaktywną. Wspomnieć trzeba jeszcze o bluzie, która stanowić będzie dodatkową warstwę cieplną. Przyda się zwłaszcza po zmroku, kiedy temperatura zaczyna spadać. Poza tym warto, aby w plecaku znalazło się jeszcze miejsce dla rękawiczek i czapki.