reklama

Instalacja paneli fotowoltaicznych – kiedy się opłaca?
Myśląc o zainstalowaniu w swoim domu fotowoltaiki mamy w głowie wiele znaków zapytania i wątpliwości. Właścicieli gospodarstw często do tego kroku zraża kwota, którą trzeba zainwestować do montażu instalacji. Ta jednak po kilku latach się zwróci. Jak bardzo opłacalne jest zatem korzystanie z energii słonecznej?

2022-03-16 10:31:44 Artykuł Partnera 1097


instalacjapanelifotowoltaicznych-kiedysieoplaca
 instalacjapanelifotowoltaicznych-kiedysieoplaca

Ochrona środowiska

Panele fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie dla osób troszczących się o środowisko i zaangażowanych w jego ochronę. Jeśli chcemy w znaczący sposób się przyczynić do działania na korzyść naszej planety, to powinniśmy rozważyć inwestycję w panele. Są one źródłem czystej energii odnawialnej, pozwalają zatem na samowystarczalność budynków. Dzięki nim zmniejsza się ilość gazów cieplarnianych, które powstają przez spalanie paliw kopalnych w procesie wytwarzania energii elektrycznej.

Stale rosnące rachunki za prąd

Gdy łapiemy się za głowę za każdym razem otwierając rachunek za prąd, a nieustanne zapowiedzi podwyżek przyprawiają nas o ból głowy, warto przemyśleć zainstalowanie fotowoltaiki. Energia słoneczna pozyskiwana dzięki panelom fotowoltaicznym jest darmowa. Jedyny koszt to zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. To odnawialne źródło energii, zatem stanowi nieograniczony dostęp. Ceny prądu zmieniają się w zależności od polityki gospodarczej państwa oraz sytuacji ekonomicznej na świecie. Niestety, według ekspertów, w następnych latach należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej.

jkt7
 jkt7

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/

Podniesienie wartości nieruchomości

Na montaż fotowoltaiki warto się zdecydować, gdy planujemy wyprowadzkę z domu i chcemy podnieść wartość nieruchomości, zyskując przewagę konkurencyjną podczas sprzedawania budynku. Dom posiadający panele fotowoltaiczne będzie nie tylko bardziej wartościowy, ale też bardziej pożądany, ponieważ niedługo posiadanie takiej formy pozyskiwania prądu będzie raczej normą.

Status prosumenta

Będąc użytkownikiem paneli fotowoltaicznych, dostaje się status prosumenta. Jest to konsument, będący jednocześnie twórcą. Nadwyżka energii produkowanej w ciągu dnia przez panele, przekazywana jest do sieci energetycznej. W godzinach nocnych prosument może pobrać wytworzoną wcześniej nadwyżkę energii, nawet w ilości 70-80 proc. Wytwarzanie przez prosumenta energii nie może stanowić działalności gospodarczej.

Dodatek do pompy ciepła

Szczególną przydatność wykazują instalacje fotowoltaiczne w budynkach korzystających z pomp ciepła, a także klimatyzacji. Jeśli mamy już zamontowaną pompę ciepła, w następnej kolejności dobrym krokiem będzie inwestycje paneli fotowoltaicznych. Jest to połączenie, które przynosi zadziwiające efekty. Instalacje fotowoltaiczne mogą posłużyć jako urządzenia wspierające działanie innych instalacji. Powstaje wówczas rozwiązanie hybrydowe, które zapewnia nie tylko darmową energię, ale również możliwość wykorzystania jej zasobów do zasilania posiadanej przez nas pompy ciepła. Pompa ciepła potrzebuje do prawidłowego działania około 20% energii elektrycznej, którą może czerpać praktycznie za darmo właśnie z paneli PV.