reklama

Jak czyścić matę do jogi? Sprawdzone metody
Matę do jogi należy regularnie i prawidłowo czyścić, aby pozostała higieniczna i prezentowała się estetycznie. Istotne jest przede wszystkim dostosowanie środków czyszczących do materiału, z którego wykonany został produkt. Warto upewnić się więc, jakie surowce wykorzystano do produkcji po to, aby nie wpłynąć negatywnie na kondycję maty.

2021-12-03 23:34:08 Artykuł Partnera 1254


utupluti
 utupluti

Mata do jogi z PVC jest popularna i łatwa w pielęgnacji. Można czyścić ją zarówno przy użyciu dedykowanych preparatów, jak i z użyciem ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu, takiego jak szare mydło czy płyn do naczyń. Wystarczy zamoczyć w nich gąbkę lub ściereczkę i regularnie przecierać powierzchnię maty. Czasami mata do jogi z tworzywa może być nawet prana w pralce z minimalną ilością detergentu oraz w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Należy jednak upewnić się, czy konkretny model nadaje się do takiego prania. Z reguły w pralce można oczyszczać jedynie maty z otwartą strukturą. Odradza się pranie mat o powierzchni z zamkniętą strukturą oraz tych ozdobionych grafiką czy wzorami. 

Inne popularne maty do jogi to produkty z PU, czyli z poliuretanu. Takie modele są dosyć delikatne i podatne na zarysowania, dlatego trzeba dbać o nie zarówno podczas użytkowania, jak i przechowywania. PU jest materiałem, który łatwo się brudzi, stąd czyszczenie takiej maty warto przeprowadzić po każdym użyciu. Do mycia takiego tworzywa nie należy używać preparatów na bazie alkoholu. Warto pamiętać również, że pod wpływem wilgoci mata do jogi z PU może ulec odbarwieniu, jednak nie wpływa to w żaden sposób na jej funkcjonalność.

Jak myć matę do jogi z naturalnych tworzyw?

Najpraktyczniejsza mata do jogi z tworzywa naturalnego to mata z kauczuku. Naturalny kauczuk jest bardziej wymagający niż PVC, dlatego nie można myć go byle jakim detergentem. Najlepiej sprawdza się do tego celu roztwór wody i octu, który można wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego, zwłaszcza takiego o właściwościach antybakteryjnych, na przykład z drzewa herbacianego. Należy pamiętać, że mata do jogi z kauczuku nie może być namaczana ani myta domowymi środkami czystości, w tym nawet mydłem. Takie działanie sprawi, że mata stanie się niebezpiecznie śliska. Posiadacze mat kauczukowych powinni wiedzieć, że zmiana koloru i tekstury kauczuku jest naturalnym zjawiskiem. Można jednak ograniczyć zużycie takiego produktu poprzez odpowiednie przechowywanie i pielęgnację. Matę kauczukową należy trzymać w suchym miejscu z daleka od promieni słonecznych. Mycie jej octem przedłuża żywotność materiału, zwiększa przyczepność i odnawia wygląd produktu. Naturalne są także maty jutowe, które czyści się przy pomocy zwilżonej gąbki lub ściereczki. Najważniejsze jest unikanie namoczenia juty. Nie można również prać jej w pralce.

Jak suszyć matę do jogi?

Prawidłowe suszenie maty do jogi jest równie ważne, co przestrzeganie zasad jej czyszczenia. Należy zatem mieć na uwadze, że niezależnie od materiału, z jakiego została wykonana, maty do jogi nie wolno:

- suszyć suszarką ani żadnym innym źródłem gorącego powietrza,

- suszyć w suszarce bębnowej,

- suszyć na pełnym słońcu.

Matę do jogi najlepiej wytrzeć delikatnie z nadmiaru wody, a następnie w pełni rozwiniętą pozostawić do całkowitego wyschnięcia w zacienionym miejscu. Warto pamiętać również, aby nie zwijać nawet lekko wilgotnej maty, ponieważ grozi to osłabieniem struktury materiału i popękaniem produktu. Przed każdym zabiegiem najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta, umieszczonymi na etykiecie wyrobu.