reklama

Jak wybrać najbardziej ekonomiczne ogrzewanie w sezonie 2022/2023?
Wielu Polaków w dalszym ciągu nie może uwierzyć w to, co dzieje się na rynku surowców energetycznych. Chodzi nie tylko o rachunki za gaz i energię, ale i puste składy węglowe, które w kraju takim jak Polska powinny obfitować w dostatek. Osoby, które potrzebują zmienić lub zainstalować ogrzewanie w swoim domu, mieszkaniu czy firmie, mają wyjątkowo trudny dylemat. Jaki system wybrać, by mieć kontrolę nad rachunkami i jednocześnie nie "popłynąć" na kosztach instalacji? Dobrym rozwiązaniem okazują się panele grzewcze.

eco_partner
 eco_partner

Ogrzewanie na podczerwień może uniezależnić tysiące gospodarstw domowych od węgla

Nie jest tajemnicą, że ok. 1/4 gospodarstw domowych ogrzewa się zimą przy pomocy pieców na węgiel. Polacy korzystają z tego wysoce nieekologicznego rozwiązania głównie z pobudek ekonomicznych. Przynajmniej do tej pory tak było. Obecnie bowiem określanie węgla "czarnym złotem" przestaje być ironią. Ceny tego surowca są przerażające, nawet mimo dopłat, przez co wielu Polaków będzie marznąć tej zimy. Koszt instalacji centralnego ogrzewania znacząco przekracza w wielu przypadkach możliwości domowych budżetów, nadszarpniętych już inflacją. Czy jest jakieś wyjście z tej wyjątkowo trudnej sytuacji? Okazuje się, że tak.

Polskie gospodarstwa domowe, jak również mikroprzedsiębiorstwa nie muszą być skazane tej zimy na niedogrzanie. Na pomoc przychodzi im bowiem nowoczesna technologia, a konkretnie ogrzewanie na podczerwień, które jest aż o 30 proc. bardziej wydajne niż tradycyjne formy grzania domów. Mało tego - koszt instalacji takiego ogrzewania jest dużo niższy niż w przypadku konkurencyjnych systemów i nie wymaga likwidacji dotychczasowego urządzenia grzewczego. To duża dogodność dla wszystkich, którzy szukają dla siebie czasowej alternatywy grzewczej lub chcą wspomóc tradycyjne rozwiązanie nowoczesną technologią. Ogrzewanie domu na podczerwień może być np. uzupełnieniem dla ogrzewania kominkowego, przez co cieszy się coraz większym zainteresowaniem posiadaczy domów jednorodzinnych.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie na podczerwień zamiast tradycyjnej technologii grzewczej?

Za ogrzewaniem na podczerwień przemawia wiele argumentów - szybki i czysty montaż bez ingerencji w ściany to tylko ten, który nasuwa się jako pierwszy. Panele grzewcze różnią się znacząco od wiodących systemów CO, takich jak ogrzewanie elektryczne bądź gazowe, tym, w jaki sposób działają. Podczerwień nie ogrzewa bowiem powietrza wewnątrz pomieszczeń, a same powierzchnie, które się w nich znajdują - w tym podłogi, ściany, meble czy ludzkie ciało. Ponieważ powietrze nie ulega podgrzaniu, nie jest suche, a rześkie i przyjemne, co docenią zwłaszcza alergicy.

Aby ogrzać 10m2 powierzchni, w przypadku ogrzewania na podczerwień wystarczy urządzenie o mocy 650W. To kilkukrotnie mniej, niż w przypadku konkurencyjnych systemów, co przekłada się na zauważalne oszczędności i sprawia, że panele grzewcze można spotkać w coraz większej ilości polskich domów.