reklama

Jak zadbać o drukarkę?
Drukarki, podobnie jak sprzęt komputerowy, wymagają konserwacji. Jeśli intensywnie korzystamy z urządzeń biurowych, to tym bardziej powinno się dbać o ich stan. Właściwe utrzymanie sprzętu drukującego pozwoli nie tylko poprawić jakość naszej pracy, ale pozwoli wydłużyć w czasie konieczność wymiany go na nowy.

2020-10-19 17:59:14 Artykuł Partnera 530


CactusG / Shutterstock.com
 CactusG / Shutterstock.com

Drukarki laserowe

Proces drukowania na drukarce laserowej polega na rozładowaniu ładunków elektrycznych znajdujących się na bębnie, który jest światłoczułym receptorem. Pod wpływem tych ładunków proszek znajdujący się wewnątrz tonera jest utrwalany na papierze. Dlatego tak ważne jest wybieranie odpowiedniego tonera do naszej laserówki. Jeśli nie zwrócimy uwagę na producenta i wybierzemy zły rodzaj tonera, to może się to skończyć awarią urządzenia. Musimy również pamiętać, aby cały czas troszczyć się o właściwy poziom wilgotności wkładu tonera. Jeśli dopuścimy do jego wysuszenia, wtedy czas drukowania może się znacznie wydłużyć. Dobrą praktyką w przypadku drukarek laserowych jest okresowe włączanie sprzętu, nawet jeśli z niego nie korzystamy.

Warto zwrócić uwagę na kondycję lasera, którego stan decyduje o jakości wydruku, co jakiś czas trzeba go przeczyścić. Służą temu specjalne płyny czyszczące, ściereczki antyseptyczne oraz folie. Niewskazane jest używanie odkurzacza, który może uszkodzić drukarkę. W razie potrzeby można się zwrócić do serwisu, który może doradzić i podać najlepsze rozwiązanie. 

Atramentówki

Drukarki atramentowe są używane znacznie rzadziej niż ich laserowy odpowiednik. W przypadku, gdy atramentówka nie była używana od miesięcy, może dojść do wyschnięcia atramentu w głowicy. Dlatego ważne jest regularna wymiana tuszy (np. tego typu HP OFFICEJET 8013 tusze) lub regularne korzystanie z drukarki. Można skorzystać z funkcji drukarki, która umożliwia przeczyszczenie głowicy, ale nie zawsze jest to możliwe, wtedy pozostaje kwestia wymiany sprzętu na nowy. Niestety, ale samodzielna naprawa komponentów drukarki przekracza możliwości przeciętnego użytkownika, w tej sytuacji pozostaje zaufać fachowcom. 

Ostatnią sprawą pozostaje dobór właściwych materiałów do eksploatacji. Podstawą jest wybór odpowiednich tuszy. W tym celu należy wpisać nazwę drukarki + frazę „tusze’ w wyszukiwarce np. Canon Pixma TS8350 tusze.

Źródło zdjęcia:

CactusG / Shutterstock.com