reklama

Jakie konto bankowe dla spółki LTD?
Jeśli zapoznałeś się z korzyściami przeniesienia firmy do Wielkiej Brytanii i zdecydowałeś się na spółkę LTD, z pewnością pojawiło się także kilka pytań. Jednym z nich jest kwestia, jakie konto bankowe dla spółki LTD wybrać? Czy niezbędnym jest posiadanie konta w banku brytyjskim, czy wystarczy polski rachunek? Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań?

konto bankowe
 konto bankowe

Konto bankowe dla spółki LTD — czy musisz posiadać rachunek w Wielkiej Brytanii?

Zgodnie z literą prawa, nie ma wymogu, aby rachunek spółki LTD znajdował się w banku brytyjskim. Możesz posiadać konto bankowe w lokalnym banku, jednak niesie to za sobą wiele ograniczeń, jak np. brak możliwości rejestracji do rozliczeń VAT czy możliwości założenia brytyjskiego Paypal, niezbędnego w przypadku firm, które zajmują się handlem na tej, znaczącej na wielu rynkach platformie. Brytyjskie konto bankowe usprawnia także rozliczenia z HMRC — brytyjskim urzędem skarbowym. To także większe zaufanie brytyjskich firm, z którymi możemy podjąć współpracę.

Konto dla spółki LTD w polskim banku

Wybierając polski bank, jako konto dla spółki LTD, nie warto kierować się dotychczasowymi, nabytymi na naszym rynku sympatiami wobec konkretnych instytucji. Najważniejsza w tym przypadku jest doświadczenie banku w obsłudze brytyjskich spółek oraz łatwość i przejrzystość procedur otwarcia takiego rachunku.

Aby w polskim banku założyć konto bankowe dla spółki LTD, w większości przypadków będziesz potrzebował dokumentów otrzymanych przy rejestracji spółki Ltd wraz z certyfikatem udziałów. To jedne z podstawowych dokumentów, które uzyskasz po założeniu spółki w UK, więc nie trzeba “nachodzić się” za ich uzyskaniem. Muszą być ona jednak przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Zdarza się, że bank wymaga, aby dokumentacja posiadała certyfikację Apostille. To poświadczenie ważności dokumentu, które musi przyjść do nas pocztą, co trwa od trzech do nawet sześciu tygodni.

O wykaz niezbędnych dokumentów warto poprosić konsultanta w placówce banku. Konsultanci telefoniczni nie zawsze mają na ten temat szczegółową wiedzę, a wymagania bankowe mogą zmienić się z dnia na dzień. Reszta procedur jest identyczna jak w przypadku spółek polskich. Potrzebujesz już tylko dokumentu tożsamości oraz adresu zamieszkania.

Jeśli wszystkie dokumenty zostały złożone, dyrektor banku musi potwierdzić dyspozycję założenia konta dla twojej spółki. Może to potrwać dłużej niż kilka dni roboczych. Na taki rachunek możesz już dostawać przelewy za sprzedane towary lub wykonane usługi.

Konto w brytyjskim banku

O korzyściach, jakie niesie konto dla spółki LTD w banku brytyjskim wspomniano na początku. Jego założenie jest jednak nieco trudniejsze. Przede wszystkim, większość brytyjskich banków zezwala na konta wyłącznie mieszkańcom tego kraju. Oczywiście, niezbędna jest tutaj choćby komunikatywna znajomość j. angielskiego lub ktoś, kto pomoże nam, tłumacząc. Przydatny jest także brytyjski numer telefonu, gdyż w przypadku, gdy zakładamy konto bankowe dla spółki LTD, dyrektor banku może chcieć z nami przeprowadzić krótką rozmowę telefoniczną.

Wszystkie te wymagania sprawiają, że założenie konta dla spółki w brytyjskim banku jest łatwe dla mieszkańca tego kraju, jednak utrudnione, kiedy centrum naszych interesów oraz ośrodek życia znajduje się w Polsce.

Nowoczesna bankowość internetowa

Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania, które nie stawiają nieco już skostniałych wymagań tradycyjnych banków. Wiele internetowych rozwiązań oferuje brytyjski format numeru rachunku (sort code i account number), co jest sprawą kluczową.