reklama

Jesteś miłośniczką perfum? Zobacz, co trzeba o nich wiedzieć
Piękne zapachy dodają uroku stylizacji i podkreślają charakter. Lubimy się w nie „ubierać” nie tylko na wielkie okazje, ale i na co dzień. Miłośniczki pięknych zapachów na swojej toaletce posiadają nie jeden, ale kilka zapachów, które dobierają w zależności od okazji, nastroju, a także pory dnia czy roku. Zanim jednak również wybierzesz się na zakupy po nowe pachnidła, warto poznać podstawowe informacje o nich.

perfumy_niszowe7
 perfumy_niszowe7

Perfumy – nic nowego!

Perfumy, które dziś kupujemy, to te we współczesnym wydaniu. Znane są one od XIX wieku, kiedy to rozwój i nowe technologie pozwoliły obniżyć ceny pachnideł, a przez to stały się one dostępne już nie tylko dla możnych tego świata, ale dla każdego. Warto jednak pamiętać, że piękne zapachy towarzyszyły ludzkości od wieków. Pierwsze stworzyli już nam starożytni, paląc zioła i wydzielające wonie rośliny. To właśnie z tej techniki uzyskiwania i rozprzestrzeniania esencji pochodzi samo słowo perfumy, które z łaciny brzmi "per fumum", czyli "poprzez dym. Płynne pachnidła zawdzięczamy jednak Arabom, których uczeni opracowali metodę wydobywania zapachu z płatków róż pod postacią wody. Do rozwoju branży perfumeryjnej przyczynili się także Francuzi, którym udało się wydestylować z wina czysty alkohol. Ich odkrycie sprawiło, że pachnidła można było produkować na szerszą skalę. W efekcie w Paryżu powstały pierwsze perfumerie, w których najpierw kupować mogli jedynie królowie i szlachta, a dziś wszyscy kochający piękne wonie.

Z czego powstają perfumy?

Abyśmy mogły cieszyć się pięknymi i wyjątkowymi zapachami, nosy perfumiarstwa, jak nazywani są twórcy perfum, muszą stworzyć odpowiednie mieszanki składników. Przepisy na wyjątkowe receptury trzymane są w tajemnicy i stanowią how know marek – te ujawniają jedynie substancje zawarte w nucie głowy, serca i bazy. To po nich możemy wstępnie ocenić, czy perfumy są tymi w naszym typie. W nutach zapachowych perfum zazwyczaj znajdują się substancje roślinne (olejki eteryczne, esencje, ekstrakty), zwierzęce, syntetyczne (zastępują one te trudno dostępne lub drogie substancje zwierzęce i roślinne). W perfumach odnaleźć można również wodę destylowaną i bezwonny alkohol, który przyjmuje zapach olejków eterycznych lub innych zapachowych substancji.

Czym jest piramida zapachowa?

Wybierając perfumy dla siebie lub na prezent pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest piramida zapachowa. To ona opisuje perfumy, wskazuje jakie wonie są w nich zawarte i jaki akord one tworzą. W perfumach piramida ma trzy stopnie i składa się z:

  • nuty głowy, która odpowiada za pierwsze wrażenia zapachowe, przez co zawiera mocne i intensywne wonie; warto jednak pamiętać, że ulatniają się one dość szybko;
  • nuty serca, które są esencją perfum i utrzymują się na skórze przez kilka godzin;
  • nuty bazy, które podbijają zapach i odpowiadają za ogólny zapach perfum; w nucie bazy zgromadzone są wonie najcięższe i najmocniejsze; wyczuć można je dopiero po kilku godzinach, na skórze utrzymują się bardzo długo.

Czy wszystkie zapachy są perfumami?

Potocznie wszystkie piękne zapachy nazywane są perfumami, w rzeczywistości jednak tak nie jest. Perfumami nazywane powinny być tylko te kompozycje, w których stężenie olejków eterycznych wynosi od 15% wzwyż. Tak wysokie ich stężenie sprawia, że klasyczne perfumy pachną niezwykle intensywnie, aromatycznie i długo utrzymują się na ciele. Niestety są one bardzo drogie, a ceny tych niszowych zaczynają się od kilkuset złotych. Wiele osób decyduje się na zakup tańszych, ale równie pięknie pachnących wód perfumowanych. W nich również można znaleźć olejki eteryczne, których stężenie wynosi od 15% do 20%. Sprawia to, że zapach jest mniej odurzający i intensywny. Wody perfumowane z wysokiej jakości składnikami to bogate kompozycje zapachowe. Doskonałym przykładem są perfumy niszowe od Alexandre. J dostępne na https://amisell.pl/marki-niszowe/alexandrej/. Jeszcze mniejsze stężenie olejków, a co się z tym wiąże, delikatniejsze w odbiorze są wody toaletowe, kolońskie i odświeżające.

Czym pachną perfumy?

Branża perfumeryjna sięga po niezliczoną ilość składników i substancji zapachowych. Aby ułatwić określenie, czym pachną perfumy, opracowany został system dzielący je na siedem rodzin zapachowych. Każda z nich charakteryzuje się innym zestawem substancji zapachowych i ma inny charakter. Rodziny zapachowe, jakie się wyróżnia to:

  • cytrusowa,
  • kwiatowa,
  • paprociowa,
  • szyprowa,
  • drzewna,
  • orientalna,
  • skórzana.