reklama

Na czym polega i jak działa klimatyzacja przemysłowa?
Komfort pracy powinien być zapewniony nie tylko pracodawcom, ale także pracownikom. Inwestorzy, dysponując możliwościami finansowymi, powinni rozważyć zastosowanie klimatyzacji przemysłowej w swojej firmie. Dzięki temu można w znaczny sposób poprawić warunki, jakie panują wewnątrz budynku. Powietrze będzie nie tylko chłodniejsze, ale także pozbawione drobnoustrojów, co powinno wpłynąć na poprawę zdrowia i samopoczucia. W jaki sposób działa klimatyzacja przemysłowa?

2021-09-22 12:49:48 Artykuł Partnera 1066


klimatyzacja przemysłowa
 klimatyzacja przemysłowa

Co to jest klimatyzacja przemysłowa?

Osoby, które pragną zastosować takie rozwiązanie, powinny poznać specyfikę działania takiego rozwiązania. Dzięki poznaniu korzyści zastosowania w swojej firmie klimatyzacji przemysłowej łatwiej będzie podjąć decyzję, czy jest to inwestycja warta zachodu, czy też nie. Klimatyzacja przemysłowa to nic innego, niż system, który sprawia, że powietrze, które znajduje się wewnątrz budynku, zostaje poddane obróbce, co doprowadza do zyskania dobrych parametrów technicznych, takich jak wilgotność, czy temperatura. System oczywiście nie tylko chłodzi, ale także podgrzewa powietrze, jednocześnie pozbawiając go wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. 

Jak zbudowana jest klimatyzacja przemysłowa?

W skład każdej sprężarki przemysłowej wchodzi sprężarka powietrza, parownik, nagrzewnica, wymienniki ciepła, klimatyzatory oraz zawory rozprężone. Co ciekawe, prace tego systemu w łatwy sposób można porównać do działania urządzenia, jakim jest lodówka, ponieważ tutaj także powietrze chłodzone jest freonem. Czynnik ten krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem, zabierając powietrzu jego ciepłotę, która transportowana jest do skraplacza. Głównym zadaniem jest tutaj usunięcie ciepła z otoczenia. Najnowocześniejsze rozwiązania są wyposażone obecnie w pilota, który daje nam możliwość sterowania urządzeniem. Wszystko to prowadzi do tego, że ustawiona zostaje optymalna temperatura, która jest odpowiednia nie tylko dla pracowników, ale także pracujących urządzeń. 

Zasady doboru i montażu klimatyzacji przemysłowej

Oczywiście o rodzaju i specyfice danego urządzenia, które ma być zamontowane, decyduje przede wszystkim specyfika pomieszczenia. Indywidualność rozwiązań jest w tym przypadku kluczowa, gdy z tylko dzięki niej możemy zapewnić dopasowanie do procesu produkcyjnego, jednocześnie stworzyć komfort oraz bezpieczne warunki do pracy. Klimatyzacja przemysłowa może składać się zarówno w pojedynczych urządzeń bądź też całych układów. Tak naprawdę wszystko zależy tutaj od obszaru, na jakim ma pracować nasza klimatyzacja. Bardzo często mechanizmy klimatyzacji działają we współpracy z centralą wentylacyjną. Systemy te nie mogą się wykluczać. W momencie, kiedy klimatyzacja schładza powietrze, wentylacja nie powinna wpuszczać do niego ciepłego powietrza, natomiast w momencie, kiedy zadaniem klimatyzacji jest ogrzanie wnętrza, wentylacja nie powinna wdmuchiwać chłodnego powietrza. Planując montaż klimatyzacji przemysłowe, warto zapytać o radę ekspertów. Dzięki nim poznamy, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w przypadku naszej działalności tak, aby nie narazić się na zbędne koszty, zyskując czyste powietrze i optymalną temperaturę otoczenia.