reklama

Nowy Ład - kolejne aktualizacje ustawy i ich wpływ na firmy
Wraz z nadejściem 2022 roku, zmiany jakie dotknęły firmy, są tak złożone i dotyczące tak wielu obszarów, że ciężko samodzielnie za nimi nadążyć. Firmy odnotowują opóźnienia w wypłatach i innych płatnościach, bo nie wiedzą jak się rozliczać. Natomiast przedsiębiorcy muszą szybko zorientować się, jaka forma rozliczenia będzie dla nich najbardziej korzystna.

2022-02-22 13:21:47 Artykuł Partnera 1148


 

pexels-mikhail-nilov-6963017
 pexels-mikhail-nilov-6963017

Zmiany w rozliczaniu leasingu

Czy Nowy Ład wpływa na leasing firmowy? Niestety tak i sprawy rozliczania aut poleasingowych, nieco się komplikują. Zmiana w tym zakresie dotyczą samochodów rozliczanych jako koszty firmowe, natomiast po zakończeniu umowy, właściciel firmy wykupił je już jako majątek prywatny. Do tej pory, po pół roku, można było sprzedać auto bez podatku. Natomiast wraz z nadejściem 2022 roku, jeśli sprzedamy auto wykupione z leasingu na użytek prywatny, to niestety musimy już wykazać przychód z działalności gospodarczej. Chyba, że sprzedaż ma miejsce po upływie 6 lat.

 

Jaka forma rozliczenia będzie korzystna wraz z nadejściem Nowego Ładu?

Czy jest to podatek liniowy 19%, czy też 17% lub 32%? W obecnych warunkach, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zaleca się, aby każda osoba, która ma wątpliwości jak się dalej rozliczać, zasięgnęła porady biuro rachunkowe. Trzeba przeanalizować jakie mamy przychody, koszty i tym samym dochody do opodatkowania. Ulgi podatkowe też są ważną kwestią, a można je odliczyć tylko z określonych rodzajów prowadzonej działaności. Pojawiają się głosy, że ryczałt będzie najkorzystniejszy, natomiast skala podatkowa już nie jest tak atrakcyjna. Analizę i wybranie najlepszej opcji najlepiej powierzyć specjalistom, bo zawiłości są już na tyle duże, że ciężko zorientować się w nowych przepisach.

 

Jaka jest obecnie kwota wolna od podatku i jak wygląda kwestia składki zdrowotnej?

Do tej pory kwota wolna od podatku wynosiła 8000 zł, w Nowym Ładzie to już 30 000 zł. Czy zatem jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, to możemy skorzystać z takiej kwoty wolnej od podatku? Tak, ale tylko gdy podatki płacimy progresywnie.

Jeśli chodzi o składkę zdrowotną dla osób rozliczających się ryczałtem, to jej miesięczna kwota będzie się zawierała w przedziale między 335 zł - 1.007 zł. Jeśli przychód wyniesie do 60 000 zł, to wartość będzie najniższa i zapłacimy 335 zł, natomiast jeśli przychód będzie powyżej 300 000 zł, to zapłacimy 1.007,81 zł. 

A jak wygląda nowa składka zdrowotna dla rozliczających się liniowo? Będzie ona wynosić 4,9% dochodu, czyli będzie zależna od dochodu. Jest to zmiana, która wywołała opór i trudno się temu dziwić. W tym układzie, minimalna składka to 270 zł, natomiast przy dochodzie 35 000 na rękę, to jest już 1715 zł. 

 

Nowy Ład, a jednoosobowa działalność gospodarcza

Około 2,5 miliona osób prowadzących działalność, gdzie większość to jednoosobowa działalność, to mówi się, że na Nowym Ładzie zyska około 40%. 

Jak już wspomnieliśmy, kwota wolna od podatku wzrasta do 30 000 zł. Drugi próg podatkowy zostaje zwiększony, z kwoty 85 528 zł do 120 000 zł. Skąd zatem bierze się to, że niektórzy zapłacą wyższe podatki? Odpowiedź brzmi, powyższe zmiany dotyczą tylko osób opodatkowanych progresywnie czyli 17% lub 32%. 

 

Kto straci najbardziej na Nowym Ładzie?

Pojawiają się głosy, że Ci najlepiej zarabiający, stracą najwięcej. Jest to o tyle niepokojące, że to właśnie na tych osobach opiera się gospodarka. Podatek dochodowy może wynosić aż 41%, co wydaje się naprawdę dużą kwotą i społecznie nieakceptowalną. Poza tym, jednoosobowe działaności gospodarcze, mogą okazać się mniej korzystne niż umowy o pracę i można się spodziewać odpływu takich przedsiębiorców w stronę pracy na etacie.