reklama

O czym należy pamiętać podczas spacerów z kotem?
Spacery z psem to codzienność dla większości opiekunów tych pupili. Natomiast wyprowadzanie kota na zewnątrz, to nadal nowa sytuacja, do której trzeba siebie i kota odpowiednio przygotować. Jeżeli planujesz zabierać swojego kota na piesze wędrówki, koniecznie przeczytaj ten artykuł, z którego dowiesz się, co należy zrobić, aby spacery przebiegały w przyjaznej atmosferze.

2021-09-22 12:56:30 Artykuł Partnera 1863


Spacer z kotem
 Spacer z kotem

Czy warto wyprowadzać kota na spacer?

Dla wielu osób spacery z kotem są ciągle ewenementem. Mieszkając w dużym mieście, właściciele kotów często mają obawy przed wypuszczeniem zwierzęcia na zewnątrz bez opieki. Niektóre koty nie czują potrzeby spacerowania, szczególnie te adoptowane, które mogły doświadczyć przykrych sytuacji, będąc na wolności. Koty, które na co dzień przebywają w domu, mają swoją kuwetę, zabawki i bezpieczne środowisko nie mają ochoty opuszczania swojego domu. Niekiedy po wyjściu na spacer kot może zostać przytłoczony nadmiarem bodźców z otaczającego go świata. W takich momentach nie powinno zmuszać się pupila do częstych wyjść. Wszelkie obawy związane z funkcjonowaniem kota w środowisku zewnętrznym możesz skonsultować z weterynarzem, który podpowie, jak przystosować zwierzę do spacerów. Jednak nie każdy kot jest taki sam, więc na pewno zauważysz, że twój pupil domaga się wyjścia na dwór. Sygnałami ku temu może być wokalizowanie, drapanie przedmiotów, a nawet agresywne zachowanie w stosunku do domowników. Zdarza się, że spacery z kotem na smyczy ograniczają ich ruchy i zaburzają eksplorowanie przyrody, ale mimo tego kot może nauczyć się funkcjonować podczas wyjść w szelkach. Najlepszym rozwiązaniem byłby ogród lub inna odgrodzona przestrzeń, w której kot mógłby spędzić czas na powietrzu.

Kot na spacerze – jak to powinno wyglądać?

Kiedy twój kot domaga się wyjścia na dwór, musisz mu to umożliwić. Należy wówczas pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w waszych wspólnych spacerach. Przede wszystkim kot musi przyzwyczaić się do noszenia szelek i prowadzenia na smyczy. Podczas spaceru kot nie może chodzić samodzielnie, ponieważ oprócz ryzyka ucieczki, może on także wdać się w bójkę z innymi osobnikami. W twojej okolicy na pewno są inne koty, z którymi twój pupil będzie walczył o terytorium. Ugryzienia i zadrapania przez obce koty mogą wywołać różne choroby, a smycz pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Zanim wyjdziesz z kotem na spacer, powinien on przyzwyczaić się do funkcjonowania w nowym otoczeniu i z nowymi akcesoriami. Na początku szelki nie będą dla niego komfortowe, jednak po kilku wyjściach na świeże powietrze uczucie to się zmieni. Szelki powinny być odpowiednio dopasowane do ciała kota. Zapięte zbyt ciasno mogą go uwierać, natomiast luźne dadzą mu łatwą drogę ucieczki. W przypadku częstych wyjść nie jest to problematyczne, ponieważ kot zdążył zapamiętać drogę do domu. Pamiętaj także, że jeśli twój kotek polubi spacery, staną się one twoim codziennym obowiązkiem. Zwierzę przyzwyczajone do wyjść z domu będzie się ich domagało i wymykało na wszelkie sposoby.

Jak się przygotować do pierwszego spaceru z kotem na smyczy?

Pierwszy spacer z kotem może okazać się stresującym wydarzeniem dla właściciela i kota. Warto wcześniej się do tego przygotować, aby zapewnić maksymalny komfort psychiczny zwierzęciu. Na początek wybierz właściwe akcesoria. Powinny to być szelki i smycz. Staraj się unikać obroży dla kotów, ponieważ jest ona niewygodna i niebezpieczna. Kot może się nią zaczepić o drzewo lub płot, gdy chciałby uciec. W przypadku smyczy lepiej sprawdzają się te proste, bez automatycznych zabezpieczeń. Po zakupie niezbędnych gadżetów stopniowo przyzwyczajaj do nich kota. Ustaw je w widocznym miejscu, aby mógł je widzieć i wąchać. Po kilku dniach włóż kotu szelki i pozwól mu chodzić w nich po mieszkaniu, aby pozbył się uczucia dyskomfortu. Następnie możesz wykonać próbny spacer na smyczy w domu. Na pierwszy spacer na dworze wybierz spokojne miejsce z daleka od ulicy, dużej liczby ludzi oraz innych zwierząt. Początkowo krótkie trasy możesz zwiększać do dłuższych dystansów. Ważna staje się również pora dnia, na którą zaplanujesz spacer. Wbrew pozorom poranek nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ludzie wtedy wychodzą do pracy lub na spacery z psami. Optymalne na kocie wędrówki są przedpołudnia w spokojnej okolicy. Nocne spacery mogą okazać się ryzykowne, ponieważ, gdy kot zerwie się ze smyczy, trudniej będzie go odnaleźć po ciemku.  

 

Gdy zauważasz potrzebę kota na wyjście na dwór, koniecznie zrealizuj jego prośbę. Z tymi wskazówkami wiesz już, jak powinny wyglądać kocie spacery, aby zachować jego komfort psychiczny i fizyczny. Odpowiednie akcesoria stanowią o bezpieczeństwie twojego pupila.