reklama

Patelnia aluminiowa - czym jest i jakie ma zastosowanie
Patelnia aluminiowa to kuchenny sprzęt, który pełni ważną rolę w każdym kuchennym zakątku. Niezależnie, czy pracujesz w profesjonalnej kuchni, czy tworzysz dania w swoim domowym zaciszu, na pewno spotkałeś się z pojęciem patelni aluminiowej

Patelnia
 Patelnia

Patelnia aluminiowa to kuchenny sprzęt, który pełni ważną rolę w każdym kuchennym zakątku. Niezależnie, czy pracujesz w profesjonalnej kuchni, czy tworzysz dania w swoim domowym zaciszu, na pewno spotkałeś się z pojęciem patelni aluminiowej. Jest to niezbędny sprzęt, który potrafi ułatwić i umilić przygotowywanie posiłków. Korzystanie z patelni aluminiowej oszczędza wiele czasu i nerwów. Poleca się zakupić ją, każdej osobie, która spędza dużo godzin w kuchni. Oczywiście, w karierze kulinarnej można się spotkać z różnymi rodzajami patelni, warto poznać wszystkie gatunki, aby wybrać tę odpowiednią dla siebie.

Jakie wyróżniamy patelnie kuchenne ze względu na materiał?

Patelnie cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalnych kucharzy, jak i wśród osób, których zamiłowaniem jest gotowanie w domowym zaciszu. Istnieje jednak kilka rodzai patelni, przedstawimy te, które różnią się pod względem materiału.

  • Patelnia aluminiowa - najczęściej wybierany i najchętniej polecany rodzaj patelni.

To uniwersalny sprzęt, który nigdy nie zawodzi. Patelnia aluminiowa momentalnie się nagrzewa, co zapewnia praktyczne i szybkie przygotowanie posiłku. Jest to lekki i zgrabny sprzęt, dzięki czemu jest łatwy i wygodny w przechowywaniu. Może być podatny na zarysowania, jednak przy odpowiednim użytkowaniu nie niszczy się samoistnie.

  • Patelnie miedziane - jest to rodzaj patelni przeznaczony dla profesjonalnych kucharzy. Jest to produkt wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły. Korzystanie z patelni miedzianej nie jest do końca domyślne, aby wykorzystać potencjał sprzętu i nie doprowadzić do jego zniszczenia, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę. Patelnie miedziane wyróżniają się szybkim tempem nagrzewania i długim czasem utrzymywania wysokiej temperatury.
  • Patelnia teflonowa - jest to rodzaj patelni aluminiowej, która pokryta jest specjalną powłoką fluoropolimerową. Wyróżnia się tym, że powierzchnia patelni nie musi być smarowana dodatkowym tłuszczem. Ułatwia to przygotowywanie posiłków i niweluje niepotrzebną dawkę tłuszczu. Należy delikatnie oczyszczać patelnię i ograniczyć używanie metalowych narzędzi.
  • Patelnia ceramiczna - jest to rodzaj patelni, która odporna jest na uszkodzenia i zarysowania. Przy używaniu tego typu patelni trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości tłuszczy, który zapobiegnie przyklejaniu się pożywienia do powierzchni sprzętu.
  • Patelnia tytanowa - jest to rodzaj patelni, która bardzo dobrze przewodzi ciepło. Sprzęt pozbawiony jest teflonu. Zapewnia dobrze wysmażone posiłki, które zachowują swój aromat.
  • Patelnia stalowa - jest to rodzaj patelni, wyróżniający się trwałym i odpornym na zarysowania materiałem. Jest to doskonały wybór dla każdej osoby, która preferuje używanie metalowych narzędzi przy smażeniu i odgrzewaniu posiłków. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że patelnia nagrzewa się wolniej od swoich poprzedniczek.

Jakie pozytywy związane są z używaniem patelni aluminiowej

Patelnia aluminiowa to uniwersalny sprzęt, który nigdy nie zawodzi. Dzięki temu, że szybko się nagrzewa zapewnia wygodne i sprawne przyrządzanie posiłku. Posiada wiele pozytywnych aspektów m.in.

  • waga - patelnie aluminiowe są lekkie, dzięki czemu są łatwe w przechowywaniu i wygodne w codziennym użytkowaniu;
  • cena - patelnie aluminiowe są zazwyczaj dosyć tanie. Zawsze ich cena odpowiada jakości;
  • szybkość nagrzewania - patelnie aluminiowe szybko się nagrzewają, co zapewnia zaoszczędzenie cennego czasu;
  • czyszczenie - czyszczenie patelni aluminiowej jest łatwe i szybkie, wystarczy ciepła woda i delikatny płyn, który naniesiony na ścierkę wyczyści patelnie z zalegającego brudu.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że patelnie aluminiowe podatne są na uszkodzenia i zarysowania. Jednak przy odpowiedniej higienie sprzętu, można zniwelować zniszczenia do zera, należy unikać metalowych narzędzi kuchennych i ostrych ścierek.

Czy patelnie aluminiowe wymagają specjalnego czyszczenia

Patelnie aluminiowe wykonane są ze stabilnego materiału. Należy jednak dbać o nie z wyjątkową dokładnością. Ich aluminiowa powłoka podatna jest na zarysowania. Czyszczenie patelni aluminiowej jest proste, należy przepłukać ją w ciepłej wodzie, namydlić delikatnym płynem przy pomocy miękkiej ścierki lub gąbki i spłukać ciepłą wodą. Ważne, aby unikać przy tym twardych, szorstkich ścierek i metalowych narzędzi. Patelni aluminiowej nie należy również myć w zmywarce, może to doprowadzić do niepotrzebnych zniszczeń.

Czy patelnia aluminiowa działa na zasadzie non-stick

Powłoka non stick odpowiada za ograniczenie tłuszczu do zera. Patelnie, które pokryte są warstwą non-stick nie muszą być dodatkowo smarowane olejem ani masłem. Są wykonane w taki sposób, aby nie dopuszczały do przywierania jedzenia do swojej powierzchni.

Jednak patelnia aluminiowa potrzebuje małej ilości tłuszczu, nie powinno używać

się jej „na sucho”, mogłoby to doprowadzić do zniszczenia patelni i spalenia odgrzewanej żywności. Istnieją jednak patelnie aluminiowe, które wyposażone są w dodatkową warstwę wykonaną z powłoki non-stick. Ceny takich sprzętów nie są wygórowane, zazwyczaj kosztują w granicy 100 zł.