reklama

Piec CO na ekogroszek: jak wybrać odpowiedni?
Piec CO na ekogroszek to urządzenie, które w ostatnich latach jest coraz bardziej popularne w kategorii pieców na paliwa stałe. Ekogroszek, należy to przyznać, nie jest najtańszym rodzajem paliwa, jest natomiast niesamowicie wydajny, a poza tym, jak sama nazwa wskazuje, ekologiczny. Należy również wspomnieć o dopłatach, które pomagają użytkownikom starych pieców wymieniać je na nowe, a także na decyzje niektórych samorządów o zakazie używania paliw, które nie spełniają norm ekologicznych. To wszystko wiedzie do wzrostu popularności takich urządzeń, jak piec CO na ekogroszek.

piec co
 piec co

Piec CO na ekogroszek: warto!

Nie da się ukryć, że piec CO na ekogroszek jest zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku naturalnemu niż kotły opalane węglem czy drewnem. Ekogroszek jest bowiem produkowany ze specjalnie wybranych partii węgla o wysokiej kaloryczności. Nie jest to węgiel wilgotny i mało jest w nim substancji niepalnych. Ekogroszek jest wielokrotnie przesiewany podczas procesu zwanego granulowaniem, stając się materiałem opałowym znacznie bardziej wydajnym niż jakikolwiek inny tego typu.

Należy również wspomnieć, że paliwo spalane w niskoemisyjnym urządzeniu, jakim jest piec CO na ekogroszek, jest spalane w taki sposób, aby zapewniać wysoką efektywność energetyczną, przy niskim koszcie wytwarzania energii. Cały proces spalania jest niemalże bezdymny, dlatego produkty powstające w wyniku spalania ekogroszku są uwalniane do atmosfery jedynie w śladowych ilościach, zupełnie niezagrażających dobrostanowi planety i najbliższego środowiska.

Wymiana kotła na piec CO na ekogroszek

Ekogroszku nie powinno się palić w starym kotle, czyli tak zwanym kopciuchu, ponieważ nawet tak wydajny i kaloryczny materiał opałowy jak ekogroszek nie będzie w stanie pokazać pełni swoich możliwości, jeśli będzie spalany w niewłaściwym sprzęcie. To rozwiązanie zupełnie mija się z celem, dlatego warto wyposażyć dom w piec CO na ekogroszek, przystosowany do spalania tego materiału w sposób wydajny, bezpieczny i przyjazny środowisku. Piec CO na ekogroszek zazwyczaj wyposażony jest w podajnik tłokowy lub ślimakowy.

Należy również powiedzieć, że taki piec jest niemal całkowicie bezobsługowy. Nie trzeba już spędzać kilkudziesięciu minut (lub godzin!) na doglądanie starego kopciucha. Wszystko, co użytkownik danego pieca powinien wiedzieć, to jaki rodzaj ekogroszku można w nim spalać. Producent danego pieca zawiera w instrukcji obsługi informacje o tym, jaki rodzaj ekogroszku należy wykorzystywać w opalaniu danego urządzenia. Informacje o rodzaju paliwa można również często znaleźć na samym piecu.

Kupując ekogroszek, warto zwracać uwagę na jego parametry, czyli na kaloryczność oraz stopień granulacji. Pełno jest bowiem ofert sprzedaży taniego ekogroszku, którego jakość pozostawia dużo do życzenia. Na szczęście prawodawstwo zakazuje sprzedaży niskowartościowego ekogroszku, więc szansa na trafienie na ten gorszej jakości jest coraz mniejsza. Dobrej jakości groszek powinien mieć wartość opałową wynoszącą przynajmniej 24 MJ/kg, najlepiej zaś, żeby ten współczynnik wynosił 26 MJ/kg. Spiekalność nie powinna przekraczać jednego procenta, a popiół powstający w wyniku spalania stanowić maksymalnie 10 procent całości (to samo tyczy się zawartości wody: nie powinna przekraczać 10 procent). Jeśli chodzi o granulację, to powinna wynosić od 5 do 25 milimetrów.

Podsumowanie: gdzie kupić piec CO na ekogroszek?

Wielu ludzi obawia się rosnących cen ekogroszku. Wpływa na to rosnący popyt na paliwa ekologiczne i ostre przepisy chroniące środowisko naturalne. W ogólnym rozrachunku piec CO na ekogroszek to inwestycja, która zwraca się w czasie, a samo paliwo, mimo tego, że nie najtańsze, może starczać na dłużej i jest bardziej wydajne. Warto więc rozważyć kupno dobrego pieca (na przykład na stronie kotlyleszka.pl), który posłuży na lata, ocieplają dom tak efektywnie, jak to tylko możliwe.