reklama

Policjant przed służbą zatrzymał kierującego pod wpływem narkotyków
Policjant z cieszyńskiej drogówki w drodze z domu na służbę zatrzymał kierującego bmw 18-latka, którego zachowanie zwróciło uwagę mundurowego. Będącego pod wpływem narkotyków nastolatka, przekazał w ręce kolegów pełniących służbę w tym rejonie. Nastoletniemu mieszkańcowi Cieszyna za popełnione przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia.

2021-09-21 19:18:02 Policja Cieszyn 1518


Policja
 Policja

Mundurowy z Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy w piątkowy wieczór wyjeżdżał z domu do miejsca pełnienia służby w Pogwizdowie. W Kaczycach, na ul. Stalmacha, zauważył samochód bmw, którego kierujący na przemian przyśpieszał i zwalniał. Technika wzbudziła u policjanta podejrzenie, że kierujący może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Doświadczenie zawodowe mówiło mu, że kimkolwiek jest kierujący, powinien być poddany natychmiastowej kontroli. Policjant ruszył za nim i powiadomił o wszystkim dyżurnego, zapewniając sobie wsparcie. Kilkaset metrów dalej ostatecznie zablokował bmw i zatrzymał kierującego nim 18-latka. Chwilę później przekazał go mundurowym z patrolu. Podczas kontroli okazało się, że 18-latek posiada obowiązujący go do 2024 roku zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a pojazd, za którego kierownicą siedział, nie posiadał aktualnych badań technicznych oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kierowca został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, którego wynik był negatywny. Jednakże jego zachowanie jednoznacznie wskazywało na to, że jest pod wpływem działania środków zabronionych, co potwierdziło badanie narkotesterem. Wynik wskazał, że kierował był pod wpływem metamfetaminy. Kierowca bmw w rozmowie z policjantami raz był pobudzony, a po chwili stawał się spokojny, nielogicznie formułował zdania i miał problemy z poruszaniem się. Zatrzymany został przewieziony do szpitala, gdzie pobrano od niego krew do badań laboratoryjnych. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem. Grozi mu do 5 lat więzienia. Wcześniej już był karany za podobne naruszenie prawa.

Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 tysięcy złotych. Poza karą więzienia, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości musi wiedzieć, że w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 tysięcy złotych. Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat więzienia. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu lub środków odurzających chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec możliwej tragedii.