reklama

Wertykulacja i aeracja trawnika
Dbanie o trawnik jest bardzo ważne, zwłaszcza, jeśli jest on duży. Najlepiej robić to podczas wiosennych lub jesiennych ciepłych dni. Dobrym pomysłem będzie napowietrzanie Czy wertykulacja i aeracja to zabiegi tożsame? Okazuje się, że nie do końca. Warto sprawdzić, czym się one różnią.

2021-08-16 10:27:44 Artykuł Partnera 1054


aeracja
 aeracja

Czym różni się wertykulacja od aeracji?

Najważniejszym pytaniem, jakie trzeba sobie w tym kontekście zadać jest to, które dotyczy różnic między jednym zabiegiem a drugim. W pierwszym przypadku nacina się darń, w drugim jedynie nakłuwa. Takie działanie sprawia, że składniki odżywcze z nawozu oraz woda szybko docierają do do korzeni. Dzięki temu trawa rośnie w optymalnym tempie.

Kilka słów o wertykulacji

Na czym więc polega wertykulacja? Jak zostało wcześniej wspomniane, nacina się darń. Głębokość takiego nacięcia zależy od użytych narzędzi oraz ich możliwości. Dzięki niemu trawa rośnie o wiele lepiej i szybciej. Zabieg ten pozwala na pozbycie się martwych części z rośliny Ponadto usuwa filc i zbyt płytkie ukorzenienie. Jego zaletami są również:

 • pobudzanie do krzewienia,
 • spulchnianie gleby,
 • ochrona przed bakteriami i grzybami,
 • usuwanie mchu,
 • przygotowanie do innych działań i zwiększenie ich skuteczności,
 • odżywia i nawadnia trawę.

Pierwszy zabieg wertykulacji należy wykonać po 2 lub 3 latach od wsiania trawy. Jeżeli zdecydowałeś się na tę w formie rolki, to pierwsze działania powinieneś podjąć po dwóch latach. Przeprowadzisz je za pomocą wertykulatora, czyli specjalnej maszyny, która jest do tego stworzona. Zawiera ona bowiem wałek z nożami, który wycina warstwy filcu. Możesz wybrać sprzęt elektryczny lub spalinowy. W przypadku małych lub średnich ogrodów sprawdzi się ten pierwszy. Taniej go utrzymać i jest bezpieczny dla środowiska Wystarczy podłączyć go do gniazdka. Wertykulator spalinowy idealnie nada się do dużych powierzchni. Najlepsze modele charakteryzują się niskim poziomem spalania. 

Czym jest aeracja?

W aeracji nakłuwa się darń do 10 cm w stronę gleby. Jest to zabieg nieco mniej inwazyjny wertykulacja. Poprawia on stan podłoża, co przyczynia się do lepszego wzrostu trawy. Co ciekawe, nie wymaga on użycia specjalistycznych sprzętów. Do małych ogrodów wystarczą ręczne aerator, w przypadku większych lepiej sprawdzą się specjalny wał do trawnika. Bardzo dobrą opcją, która wspomaga cały zabieg jest aerator w płynie, który bez problemu można kupić tutaj: https://www.target.com.pl/produkty/aerator-w-plynie-do-trawnikow

Zabieg ten możesz wykonać na płytszej lub głębszej powierzchni. Jeżeli masz trawnik ozdobny, lepiej zdecydować się na ten pierwszy. Polega on na nakłuciu podłoża maksymalnie do 3 centymetrów. Rozpulchnia ona podłoże, by szybko wchłaniało wodę. Jeśli zaś po Twoim trawniku ciągle ktoś biega, lepiej wykonaj aerację głęboką. 

Aeracja trawnika ma wiele zalet. Należą do nich:

 • przyspieszenie regeneracji,
 • wzmocnienie korzeni,
 • pomaga w pozbywaniu się chwastów, które zakłócają porost trawy,
 • napowietrzanie podłoża,
 • zwiększenie odporności na zadeptanie.

Najlepsze terminy do wertykulacji i aeracji

Wertykulację i aerację można wykonać w okresie jesiennym lub wiosennym. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze skoszenie rośliny. Przyczyni się to do pojawienia się lepszych efektów. Pierwszy zabieg pielęgnacyjny należy zrobić w marcu-kwietniu. Jeżeli stan trawy się pogarsza, powtórzyć można ją również we wrześniu lub w październiku. 

Aerację należy przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja. Uzupełnia ona pozostałe zabiegi pielęgnacyjne, dzięki czemu trawa jest dobrze odżywiona. Jesienią (sierpień-listopad) można pokusić się o kolejną aeracje, która poprawia stan rośliny.